Berberler Artık Pazar Günleride Çalışacak

Berberler Pazar Günüde Çalışabilecek

20 yıllık berber esnası olan Mustafa KARATOPAL 2 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Mustafa Karatopal Konya 2’nci İdare Mahkemesi’ne Pazar günleri erkek berber salonlarının çalıştırılabilmesi için dava açtı.

Mahkeme, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun yalnızca çalışma saatlerinin belirlenmesi yönünde Valilere yetki tanındığını, sadece gün içerisinde çalışma saatlerinin belirlenmesine yönelik olduğu dikkate alındığından, erkek berberlerin Pazar günleri çalışmasını engelleyen düzenlemenin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna vardı. Mahkeme, Pazar günleri erkek berberlerin çalıştırmama kararının iptaline hükmetti.

Karatopal ayrıca, zabıta ekiplerinin Pazar günü iş yeri açtığı gerekçesiyle kestiği bin 253 liralık para cezasını da, 2018 yılının Temmuz ayında Konya 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne açtığı davayla iptal ettirdi.

Berberlerin Pazar Günü Çalışması Halk Arasında Olumlu Karşılandı

Pazar günleri kapalı olan berberler için halka sorulan sorular ve alınan cevaplarda bu kararın olumlu yönde verildiğinin göstergesi oldu.”Zaten bir tek tatil günümüz pazar günü,kişisel bakım ve ihtiyaçlarımızı pazar günü karşılayabiliyoruz” diyen  vatandaşlarımız kararın onanmasını olumlu olarak karşıladı.

Yıldızlayın
Teşekkür Ederiz
× WhatsApp 7/24 Destek