Kanal Görüntüleme Fiyatları

Bir Metre Kanal Görüntüleme Fiyatı Kaç Para?

Kanal Görüntüleme İşinin Önemli Önemsizliği

Bu yazımız da atık su ve yağmur suyu kanallarının görüntüleme hizmet bedelleri hakkında bazı açıklamalarda bulunacağız. Metrajlı veya az metrajlı işlerde olsun gerekse parça işler de olsun kanal görüntüleme fiyatlarının tutarsızlığı hakkında bildiklerimizi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği gibi kanalizasyon hatlarının kanal görüntüleme robotu ile görüntülenebilmesi için önceden temizlenmiş olması mecburidir.Aksi taktirde görüntülemesi yapılacak olan hattın durumu tam olarak değerlendirilemez. Kanal temizliği yapıldıktan sonra robot kamera ile görüntü kaydı sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Fakat kanal temizleme fiyatı ile kanal görüntüleme fiyatları arasındaki bu uçurum fiyat farkı neden var.Tüm yapılan işleri matematiksel olarak paraya çeviren araç kanal görüntüleme aracı olduğu halde? 2010-2011 yıllarında yaptırmış olduğumuz kanal görüntüleme makinesinin bir metre görüntüleme fiyatı sadece 1 TL‘idi.2010 yılında bir litre mazot 3,06 TL iken,01.07.2011 tarihinde bir personelin SGK pirimi yaklaşık 418,50 TL iken, kamera operatör maaşı 1500 TL iken,tamir bakım masrafları bugüne nazaran daha ucuz iken vs.vs bunu onlarca madde hainde sıralayabilirim. Bugün yıl 2019  30 günlük en düşük prime esas kazanç tutarı 2.029,50 TL,araçlarımız da kullandığımız ve en büyük giderimiz olan mazot 01.02.2019 17:52 itibari ile 6,06 TL,bugün en düşük kamera operatör maaşı 3500-4000 TL iken (operatör arkadaşlarımız yanlış anlamasın kimsenin emeğine fiyat biçmek bize yakışmaz) tamir bakım masrafları 2011 yılına nazaran 2 hatta 3 katına çıkmışken,araç sigorta ve kasko bedelleri almış başını gitmişken ve bu saydıklarıma vergi,stopaj vs dahil değil, bu gün kanal görüntüleme ücretinin bir metre birim fiyatı hala 1 TL. Bu trajı komik olay karşısında ne yapacağını bilmeden gittiğimiz yolun nereye gittiğini bilmeden çalışmaya devam ediyoruz. Bu sabit fiyat ile alakalı olarak çok acil adım atılması gerektiğini düşünüyorum ve en kısa sürede sektördeki meslektaşlarımızla bu konunun değerlendirilmesi için ilk adımı atacağız. Zaman zaman düşünüyorum ve bu soruların cevabını kendime sorduğum sorular karşısında bulmaya çalışıyorum fakat,kendi sorularıma verdiğim cevaplar dahi işin içinden kolay çıkılmayacağını gösteriyor. Sanırım büyük kitlenin düşündüğü ”1 liraya ben bu görüntü işini almazsam,başkası alacak zaten ” anlayışının kanal görüntüleme işi yapanları günden güne uçurumun kenarına itmektedir.

Kanal görüntüleme fiyatları ile alakalı düzenlemeler yapmak ve ortak bir karar alarak bu düşük fiyatların normal seviyeye çekilmesi için ilk adımı atacağız ve meslektaşlarımızdan bu konuyla alakalı olarak duyarlı olmalarını ümit ediyorum. Bol metrajlı işler…

 

Yıldızlayın
Teşekkür Ederiz

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
  1. Avatar Abdullah Katı diyorki:

    Abi senelerden beri bu işi yapıyorum bir tl nın altına düştü bu iş ama üstüne çıkmadı işimiz zor ve bu işin hakı bu değil.İnşallah kanal görüntüleme fiyatlarında değişiklik olur da bizde işimizi seve seve yapmaya deam ederiz.Böyle bir konuya değindiğin için teşekkür ederim. Adanadan selamlar sevgiler.

× WhatsApp 7/24 Destek