Kanal Görüntüleme Hizmetleri

Kanal Görüntüleme Aracı Ne İşe Yarar?

Kanal Görüntüleme Aracı, minibüs tarzı araç içine dizayn edilmiş olup kanal görüntüleme robotu,bilgisayar ve sistemin çalışmasına yardımcı olan bazı donanımlar ile bütünleştirilerek yapılmış araçlardır. Kanal görüntüleme araçları sayesinde yeni yapılmış atık su veya yağmur suyu kanalları, mevcut ve kullanım da olan kanallar veya insanların ulaşamayacağı noktalarda ki arızaları dijital olarak görüntüleyerek kaydetmeye yarayan araçlardır. 2000 li yıllarda yurt dışından temin edilen ve Türkiye şartlarına uygunluk sağlamakta zorlanan kanal görüntüleme robotları artık Türk firmalarının yapmış olduğu AR-GE çalışmaları sonucunda Türkiye şartlarına daha uyumlu,mekanik ve elektronik servis garantisi,hızlı ve daha ekonomik olarak Türkiye’de üretilmektedir.2010 yılında üretimine başlanan ve halen yaygın olarak üretimi devam eden kanal görüntüleme araçları her geçen gün güncellenerek kullanımı kolay ve Türkiye’de ki kurumların da işini kolaylaştıracak şekle girmeye başlamıştır.

Türkiye’de imalatına başladığı dönem ile şimdi ki zaman arasında kıyas yapıldığın da kanal görüntüleme robotları ile alakalı ciddi mesafe katedilmiş olduğu bariz ortadadır. Robotlar sayesinde kanalizasyon hattı içinde ki kırık,çatlak,çökme ve çeşitli deformasyonların tespiti kolayca yapılmaktadır. Başta İstanbul olmak üzere Anakara,İzmir,Kocaeli,Bursa,Muğla ve Mersin gibi Büyükşehir belediyeleri Periyodik kanal temizleme işlerinin ardında kanal görüntü robotu ile görüntü aldırmaktadır. Yeni kanal yapımı sonrasında müteahhit firmaların yaptığı imalatı ilgili kurumlara teslim edip kesin hakedişlerini yapabilmeleri için de kanal görüntüleme işlemi yapılmaktadır. İski,Aski,Buski,Muski,Toki ve İller Bankası gibi devlet kuruluşları kanal görüntüleme işlemi olamadan hiç bir şekilde kanal imalatlarını teslim almamak la birlikte mevcut kanallarının temizliği sonrasında da kanal görüntüleme işlemini zorunlu tutmuştur. Türkiye’de son yıllarda kanal görüntüleme aracı imalatı yapan,yüzde yüz Türk robotlar imal eden SİBORT ALTYAPI TEkNOLOJİLERİ A.Ş yapmış olduğu yeni sistem robotlara birde  kanalizasyon hattında ki hataların daha net ve anlaşılır bir şekilde raporlanmasına olanak sağlayan SİBORT V3 yazılımını da ekleyince kanal görüntüleme robotu imalatın da daha da iddialı olduğunu ortaya bir kez daha koydu.

Kanal Görüntüleme ve raporlama işlerini yürüten firmaların yüzde doksanın kullandığı Sibort marka robotlar kanal görüntüleme sektöründe oldukça iyi bir yer aldı ve hatta son yazılımla birlikte İSKİ sular idaresi alt yapısıyla entegre çalışan Sibort V3 yazılımı dışında başka yazılıma sahip robotların almış olduğu kanal görüntüleri İSKİ sistemine aktarılamayacak ve dolayısı ile bu görüntüler kabul edilemeyecek. Eğer sizde İstanbul’da çalışıyor ve İSKİ gibi bir kuruma hizmet veriyorsanız Sibort V3 yazılımının aracınızda ki bilgisayarda yüklü olması kaçınılmaz.

Kanal Görüntülerinin Raporlanması

Yeni kanal görüntüsü veya mevcut kanalizasyon hatlarından alınan görüntüler,sadece DVD ortamında kaydedilerek bitirilmiyor.Bir de bu alınan görüntülerin raporlanma kısmı var.Kanal içindeki her türlü olumsuzluğun kağıt üzerine veya dijital ortam da ayrıntılı olarak gösterilmesi işine kanal görüntüleme raporu adı veriyoruz.

Bir sonraki yazımız da kanal görüntüleme raporlarının hazırlanması konusun da detaylı bilgi vereceğiz.

Yıldızlayın
Teşekkür Ederiz
× WhatsApp 7/24 Destek