Kanal Görüntüleme Operatörlük Sertifikasi İle İlgili Merak Ettikleriniz

Eğitim ve Sınav İçeriği

2019 yılı itibari ile İSKİ olarak atık su hatlarında görüntüleme / denetleme işlerine yeni bir sisteme geçmektedir. Buna göre atıksu hatları TS, DIN EU 13508-2 arıza denetleme kodlama sistemine göre görüntüler alınacak ve risk raporu ile birlikte İSKİ nin CBC/İSKABİS sistemine uyumluluk için  XML formatında görüntüler idareye teslim edilecektir.

Kamera operatörlerinin bu yeni görüntüleme sistemlerinde  ilgili standarda uyum sağlamaları ve bilgilendirilmeleri anlamında,  İSKİ  himayesinde UGETAM ile  birlikte kamera operatörlerine eğitim verilmesi ve bu eğitimin sonunda sınav yapılarak Sertifika verilmesi öngörülmektedir.

Bu eğitim kapsamında kamera operatörlerine  Arupa Birliğinin de kabul ettiği  arıza kodlama sisteminin içeriğinin kavranması, detaylı olarak kodlama sisteminin anlatılması, denetleme sırasında alınacak görüntülerin ilgili arıza kodlama sistemine göre yapılması ve İSKİ nin  İSKABİS sistemine görüntülerinin risk raporlarının uyumlu hale getirilmesi için XML formatında  görüntülerin risk raporlarının hazırlanması bilgilerinin ders olarak verilerek, kamera operatörlerine öğretilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda

13508-2 Atık su Arıza Kodlama Sistemi

Atık su Temel Kanal Bilgisi

İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi

Kanal Denetleme Araçları Eğitimi verilecektir.

Kurs Kaç Gün Sürecek

Kanal görüntüleme operatörleri sınava girmeden önce UGETAM tarfından verilecek kurslara katılacaklar.Sınav öncesi verilecek olan dersler 2,5 gün sürecek.

Katılım Şartları

Bilgisayar temel bilgisi,

İlkokul Mezunu

Sertifika

Ders ve uygulamalı egiitimin sonunda UGETAM tarafından sınav yapılacak.

Sınav sonunda basarılı olanlara  Mesleki Sertifika belgesi verilecektir.

Sınava max iki defa giriş hakkı verilecektir.

  • Sınavı kazanamayanlara egitime katılım belgesi verilecektir.
  • Belge geçerlilik süresi 3 yıldır. Belge geçerlilik süresi içerisinde belge sahibi gözetime tabi tutulur. Belge sahibinin performansı belge aldığı tarihten itibaren 1. ve 2. yıl arasında çalıstığı kurum gözetimi ile değ
  • 3 yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahibinin performansı aşağıdaki yöntemlerden en az biri kullanılarak değerlendirmeye tabi tutulur.
  • 3 yıllık belge geçerlilik süresi içinde yeterlilik belgesi kapsamında toplamda en az 2 yıl çalıştığına dair resmi ( SGK ve benzeri) kayıt sunulması,
  • Yeterlilik kapsamında yer alan yeterlilik birimleri için tanımlanan performansa dayalı sınavın yapılması. Değerlendirme sonucu olumlu olan adayların belge geçerlilik süresi 2 yıl daha uzatılır.
Yıldızlayın
Teşekkür Ederiz
× WhatsApp 7/24 Destek