Siborttan Çığır Açan Yenilik Sibort v3

Kanal Görüntüleme Teknolojisinde Sibort’tan Bir Devrim Daha..

Bilindiği gibi sürekli gelişen  teknoloji ile birlikte sektörümüzde bu gelişmelere ayak uydurmaya devam ediyor. Kanal görüntüleme araçlarımızda kullandığımız programlar SİBORT’un yeni üretmiş olduğu SİBORT V3 ile tarihe karışıyor. İski genel müdürlüğün’de onay verdiği yeni program Sibort V3 bir çok yenilikle kamera araçlarındaki yerini almaya hazırlanıyor.Uzun süren deneme testlerini ve saha uygulama ile yapılan pilot çalışmaları başarı ile geçen Sibort V3’ün önümüzdeki günleri hayata geçirilmesi bekleniyor.

Sibort V3’ün Diğer Programlardan Farkı Ne?

Sibort V3 Avrupa standartlarında üretilmiş bir program olduğundan çalışma yapılan hattın rontgenini çekmekten ziyade,kanalla alakalı ayrıntılı fizibilite raporları çıkarmamıza olanak sağlıyor. Program sayesinde boru içerindeki çatlak,kırık,hatalı rabıt bağlantıları,eksenel kaymalar,eğim hataları ve buna benzer olumsuzlukları ayrıntılı bir şekilde raporluyor. Alınan görüntüler kolay raporlama işlemi sonrasında ilgili kuruma teslim ediliyor. Program bu gibi işlemlerin yanı sıra operatörün görüntü alma esnasında vermiş olduğu bilgiler sayesinde RİSK ANALİZ RAPORU’da çıkarıyor. Risk analiz raporu aşağıda gösterildiği gibidir.

sibort risk analiz
Sibort V3

Sibort V3 Nasıl Kullanılır?

Sibort V3 çok ayrıntılı bilgi vermesine rağmen kullanım açısından bir o kadarda kolaydır. Programın kullanımı ile alakalı ayrıntılı bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Sibort v3 geniş raporlama özelliği ve kullanışlı bir ara yüzle operatörlerin daha rahat kullanabileceği yapıya sahiptir. İşlemleriniz düzgün bir şekilde raporlar ve puanlama sistemi kurar. Hattın durumuna göre raporlarınızı çıkartabilirsiniz.

İşlemler

Operasyonlar menüsü kanal görüntüleme aşamasında kullanacağınız başlıkların bir arada olduğu menüdür. Çalışmaya başlamanız için 3 adım oluşturulmuştur. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

Müşteriler: Proje başlatmak için müşteri bilgilerini eksiksiz doldurup, çalışmanın kime veya kim tarafından yapıldığını detaylı bilgilerin girildiği alandır. Bu kısım çalışma detayının hemen her adımında firma bilgileri rapor vs. tarzı yerlerde göstermeniz için gereklidir.

Projeler: Müşteri bilgileri girildikten sonraki adımımız olan projelerde, çalışma alanının adı mahalle, cadde ve sokak bilgilerinin girildiği alandır. Projeler bölümünden çalışmalarınıza alt kategoriler oluşturabilirsiniz.

Kanal Görüntüleme: Sistemde kaydı oluşturulmuş, müşteri ve çalışma için kullanılacak proje seçildikten sonra kanal görüntüleme işlemini başlatabilirsiniz. Kanal görüntüleme menüsü en detaylı ve operasyon sırasında aktif olunan bölümdür.

Yukarıda belirtilen adımlar kanal görüntüleme sırasındaki adımların başlıklarıdır. Aşağıda 3 başlığın menü içeriği ve detayları sunulmaktadır.

Müşteri bilgilerini doldurduğumuz alanların detaylı şekilde sunulduğu kutucuklara gerekli bilgiler eklendikten sonra firmaya ait logo eklenerek giriş bilgileri tamamlanır.

Projeler bölümünde projenin adı, referanslar, konum ve tarih bilgileri mevcuttur. Projeler kısmından oluşturulan bilgiler ile kanal bilgilerinizin detaylarını kanal açarken aktarırsınız.

Kanal görüntüleme işlemleri için kullanılan bu alan da çap ölçme, çatlak ölçme, video kaydı, ses kaydı ve metraj sıfırlama gibi bir çok işlevi bir arada gerçekleştirebilirsiniz. Tamamen operasyon üzerine kullanılan bu ekranda robotun anlık görüntülerini, metraj bilgisini, basınç durumunu ve eğim durumunu alabilirsiniz. Öncelikle görüntüleme, bilgi ekranı ve sonrasında işlevlerin özelliklerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Hazırlanmış bir projenin seçilip kanal görüntüleme işleminin proje içine aktarılmasıyla başlayabiliriz;

Kanallar: projenin seçimi için sağ kısımda bulunan ok işaretine tıklayıp önceden oluşturulmuş projeyi seçmeniz yeterlidir. Proje seçildikten sonra alt kısımda boş bir ekran çıkacaktır. Bu ekran da “yeni kanal” sekmesine tıklayıp kanal bilgilerini girmeniz gerekir.

 

Yeni kanal; bu sekmeye tıkladığımızda kanal kayıt penceresinden gerekli alanları doldurup tamam ‘ a basmanız yeterlidir. Baca girişi ve baca çıkışlarının kodları farklı olmalıdır. Aksi takdirde hata alacaksınız.

 

Kanal başlatma; Kanal bilgileri işlendikten sonra kayıta geçmek için sağ ve sol menüde bulunan işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aşağıda kanal görüntüleme işleminin düzgün bir şekilde başlatılması için tüm işlemler sırayla verilmiştir.

Robotu kanala atmadan önce kesinlikle kancaya sağlam bir şekilde takıldığından emin olunuz. Kanalizasyona indirilen robotun düşme tehlikesini önlemek için kuyruk kablosu ve kanca halatını dengede tutunuz. Robot kanala indirimeden önce lütfen havasını ve tekerlek vidalarını kontrol ediniz.

 • Sokak foto: sol menüde ilk sıradaki “Street Photo” düğmesini kullanarak görüntüleme yapılacak sokağın dışardan çekilmiş fotosunu alabilirsiniz. Fotoğrafı almak için robotu sokağa bakacak şekilde konumlandırmanız gerekmektedir.
 • Get depth: Kanal başındayken bacanın derinliğini ölçmeniz için kullanılır. Önce zemin ölçümü yapılır, ardından baca derinliği ölçülür ve aradaki fark ile baca derinliği ortaya çıkar.
 • Sıfırlama; robotu kanalın ağzına koyduktan sonra metraj sıfırlama tuşuna basarak metrajı sıfırdan başlatabilirsiniz. Sonrasında video kayıt işlemine geçmelisiniz. Metraj sıfırlama işlemi kanallar arasında giderken ikinci bir kanala geçtiğinizde metraj görünürde sıfırlanmış olarak işlem görecektir. Raporlamada da sıfırlanmış olarak gösterilecek olup, arka planda ise orijinal metrajı vermektedir. Toplam metrajı sadece kontrol paneli ve tambur paneli üzerinden değiştiremezsiniz. Bu işlem yazılım için uygundur.
 • Video Kayıt; robotu kanala indirip metraj sıfırlamayı yaptıktan sonra, video kayıt tuşuna basarak kayıt işlemini başlatmış olursunuz. Sonrasında kanal başlatmalısınız.
 • Video Durdur; video kayıt işlemini bitirmek için veya duraklatmayı bitirmek için kullanılmaktadır. Verilen aralarda kayıt işlemi durdurulur. Ekranda görünen kısımlar kaydedilmez.
 • Kanal Başlat; kanal görüntüleme işlemine başlarken verilen komuttur. Sadece kanal başlat butonuna basmanız yeterlidir. Kanal başlangıcından sonra eğimi başlatmalısınız.
 • Eğim Başlat; Eğim başlat butonuna basarak robotu yürüyüş esnasındaki eğimini rapora kaydeder. Eğim başlatılmadan önce robot düz bir zemin üzerinden sıfırlanmalıdır.
 • Kanal Sonu; Kanal içerisindeki işlemlerin bitiminde robotu bacaya yanaştırıp kanal sonu butonuna basmanız kanaldaki işlevleri sonlandıracaktır. Ardından video stop butonuna basarak video kaydını sonlandırabilirsiniz.

Record Voice; Kayıt sırasında sesli uyarı yapmak için kullanılmaktadır. Mikrofonu aktif eden tuşa basılı tutarak ses kaydınızı yapabilirsiniz.

Zoom (4x); Dijital zoom için göstergeyi sağa ve sola çekmeniz gerekiyor. Bu şekilde 4 x lik dijital bir zoom elde edebilirsiniz.

Video; kaydedilen videoyu tekrar oynatmak için kullanılır.

Play; kayıt dışındayken durdurulan video ekranını tekrar oynatır.

Pause; kayıt dısındayken alınan görüntüyü durdurmak için kullanılır.

Stop; kayıt dışındayken alınan görüntüyü sonlandırmak, kapatmak için kullanılır.

Saat; Ekrana saat bilgisini yansıtır.

Ekran gizleme; Ekrandaki kanal bilgilerini gizler.

 

Saat yönünde bilgi mesajı; kanal içerisinde görüntüleme yaparken çatlak, rabit ve benzeri bilgi ve hataların saat yönünü belirtmek için kullanılır. Çatlağın veya rabıtın olduğu saat yönüne tıkladığınızda otomatik olarak bir resim çekip rapora kaydeder. Böylelikle çatlağın hangi yönde olduğu daha rahat bir şekilde anlarsınız. Raporda saat yönünü yazılı olarak belirtmektedir.

 Eğim Saati; eğim durumunu anlık olarak saate yansıtır. Robotun sağ/sol ve ön/arka eğim durumunu anlık olarak takip edip müdahalede bulunabilirsiniz.

İnceleme Fotoğrafı; Kanal içerisindeki arızaların ve benzeri önem arz eden konularda fotoğraf çekmemiz için kullanılır. Fotoğraf çekim tuşunun hemen altında bulunduğu mesafe, anlık eğim ve derinlik bilgisi bulunur. Bunlar fotoğraf çekildiği anda robotun tam olarak konumunu göstermektedir. Anlık olarak alınan bilgiler rapora yansıtılır ve daha detaylı bir sunum hazırlamanızı sağlar. Çekim yapıldıktan sonra karşınıza tanımlanması gereken konu gelecektir. Bu ekran aşağıda da gösterildiği gibi EN13508-2:2003+A1:2011 standartlarına uygun olarak hazırlanmış hata ve bilgi kodlarıdır. Bu kodlar Avrupa standartlarına uygun olarak hazırlanmış olup, gelişmiş tüm sistemler ile bütünleşik bir uyum sağlar. Kanal içerisindeki verileri daha hızlı bir şekilde kodlanıp rapora eklenmektedir. Alınan kodlar, XML servis aracılığı ile kontrol firmaları tarafından kendi sistemlerine entegre edilebilir. Kodlar kısmında, kodları ve detaylı açıklamasını inceleyebilirsiniz.

Fotoğraf Kayıt Ekranı;fotoğraf çekildikten sonra, kanal kayıtları ekranından tespit edilen arıza veya bilgilendirme amacıyla rapora eklenecek konu sol kısımda bulunan standart kayıt bilgilerinden biri seçilerek kaydedilir. Kayıt ekranında bulunan işaretleme seçenekleri ile belirtmek istediğiniz hatayı daha detaylı açıklayabilirsiniz. Örneğin “Set Pipe Radius” seçeneği ile kanaldaki çökmeyi daha rahat gösterir, çökme payını da “Measure Defect” ile ölçerek gösterebilirsiniz.

Hata ve bilgi kayıtları;Hata veya bilgilendirme için gösterilen fotoğraf üzerinde işaretlemelerin yapılması için öncelikle hatanın ne olduğu belirlenmelidir. Hatanın kodlarına göre oluşturulan başlıklar, genel seçim başlığı ve alt başlıkları ile hataya uygun seçimi yapmanıza olanak tanır. Kodlama sistemi hakkında detaylı bilgiyi kodlamalar dosyasında bulabilirsiniz. Her kod ve hata başlığının açıklamalarını okuyarak karşılaştığınız arızaya uygun seçimi yapmalısınız. Yapılan seçimler kontrol ekibi tarafından kontrol edilirken kodlar dikkate alınacaktır. Kodun durumuna göre hataların yerleşim planı yapılacaktır. Arıza ve bilgilendirme mesajları iki bölümden oluşmakta olup renk olarak farklıdır. Kanal içerisinde tespit edilen arızalar puanlama sistemine göre sıralanmıştır. Arızanın tipi ve boyutuna göre yüzdelik veya ölçüm seçimini yaptıktan sonra rapora ortalama bir puan eklenecektir. Kanal içerisindeki arızaların toplamından alınan sonuç ile kanal puanlaması yapılır. Kanal puanlamasına göre açıklamalar raporun en alt kısmında detaylı olarak yazılmaktadır.

Çizim araçları; serbest çiz, mesafe ayarla, mesafe ölç, çapı ayarla, daralma ölç ve temizle butonlarının bulunduğu bu bölümde yapılacak işleme uygun olarak seçim yapmalısınız.

 • Serbest çizim; fotoğraf üzerinde ölçüm yapmadan basit bir şekilde serbest çizim yapar. Bu şekilde ölçüm gerektirmeye ama bilgilendirme amaçlı konuları işleyebilirsiniz.
 • Mesafe ayarla; iki lazer arasındaki mesafeyi ölçerek referans oluşturur. Böylelikle kanal içerisindeki ölçümlerde daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.
 • Mesafe ölç; kanal içerisinde ölçülmesi gereken çatlak veya herhangi bir nesnenin başlangıç ve bitiş noktalarını seçerek ölçersiniz.
 • Çapı ayarla; kanal içerisinde daire çizerek, kanal çapında karşılaştırma yapmanızı imkan sağlar. Kanalın çökmesi, daralması gibi durumlarda kullanılır.
 • Daralma Ölç; çap ayarlama işleminden sonra kanalda çökme veya daralma varsa hasarlı kısmı ölçmek için kullanabilirsiniz.

Kayıt oluşturma; Üst kısımda bulunan kodlamalardan en uygunu seçildikten sonra arızaların kaydını tamamlamak için kullanılan bölümdür. Arızanın açıklaması, saat yönü, arza boyutu, deformasyon yüzdesi, kanal çapı ve genel açıklama için gerekli bilgiler eklenir. Rapor kısmında büyük önem teşkil eden bu alan kanaldaki deformasyon ve çatlak bilgilerini ele alıp kanal için puanlama sistemi oluşturmaktadır.

Style; bu bölümde işaretleme araçlarının rengini, kalınlığını, yazı tipini ve fırça tipini seçebilirsiniz. Kanal içerisinde daha net görünecek seçimi yapmanız raporda açıklayıcı bir sunum yapmanızı sağlar.

Objeler; obje üzerinde gölgelendirme, seçilebilir, hareket ve büyütülebilir gibi seçenekler kullanabilirsiniz.

Çizim ekleme; eklenecek çizim başlangıç ve bitişi, görüntü üzerine resim veya yazı eklemek için kullanabilirsiniz.

 TANIMLAR

Tanımlar kısmı program içerisindeki hemen her yerde değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Örneğin standartların dışında bir baca ölçüsünü program içerisindeki standart bacalara ekleyip çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Veya görüntüleme sebepleri arasında istediğiniz başlığı bulamıyorsanız bu menüden yeni konular ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Aşağıda örnek tabloda ki gibi yeni bilgiler eklendikten sonra “UYGULA” butonuna basmanız yeterlidir. Yeni tablo açmak için klavyeden aşağı ok tuşuna basmanız gerekiyor.

 

Haberleşme Ayarları

Yazılım ve robot arasındaki haberleşmeyi sağlar. Sistem üzerine yazılacak metraj ve eğim gibi önemli bilgilerin aktarılmasını sağlamak için bilgisayar üzerinde ki com port yuvasını kullanır. Com port bağlantısı yapıldıktan sonra bağlantı tipi ve ölçüm birimleri girilmelidir. Aşağıda alt kategorilerin ne işe yaradığı ve nasıl kullanılacağı hakkında detaylı açıklama bulunmaktadır. Sistem üzerindeki değişiklikler de haberleşme ayarları yapılmadığı takdirde robot haberleşmesi kesinlikle aktif olmayacaktır. Diğer sistemlere de uygun olarak hazırlanan gelişmiş haberleşme yapısı ile ilerleyen zamanlarda farklı robotların kullanımı içinde kolaylık sağlamaktadır.

 

General :

Communication Type; aktif haberleşme tipi anlık olarak kullanılacak aygıtı seçmeniz için kullanılacak alandır. Sisteme bağlı olan robotu “SIBORT” u seçiniz. Bu sırada usb kablosunun takılı olduğuna ve sistemin açık olduğundan emin olunuz.

Comm. Interval (ms); saniye bazında veri aktarımının ayarlandığı kısımda robot ve kontrol panelinin aktif döngüsü hangi hız aralığında ilerleyeceğini seçebilirsiniz. “150/200ms” standart olarak seçilmektedir.

Laser Gap (cm); robotun ön kısmında bulunan çatlak ölçüm lazerlerinin arasında ki mesafeyi ayarlamanız için kullanılır. Böylelikle çatlak ölçümlerinde daha olumlu sonuçlara varmanıza imkan sağlar. Standart lazer aralığı “6 cm” dir.

Collapse Head Dist. (cm); boru çaplarını ölçen lazerin bulunduğu kafa ölçüsünü yazmanız gerekir. Robot kafaları standart olarak 12 cm civarındadır. Genelde aynı ölçülere sahip olasalarda ilerleyen zamanlarda değişmesi ihtimaline karşı bu bölüm operatörün de değiştirebilmesi için ana ayarlarda bulundurulmaktadır.

Collapse Tolerance (%); çap ölçümlerinde düzgün ve net bir sonuç elde etmeniz için ufak kırılma noktalarını tolerans ile rapordan çıkarabilirsiniz. Genel olarak “%10” bir tolerans daha sağlıklı ve temiz sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu sayede kanal yüzeyindeki ufak prüzler ortadan kaldırılmış olur.

Incline Base Degree; Eğim sıfırlaması yapılmadığı zaman ve robotun kanalda olduğunu düşünürsek bu kısım bize eğim de ayar yapmamıza imkan tanıyor. Örneğin -1cm eğim görünüyor ama eğimin sıfırlanması gerekiyorsa bu kısma +1 eğim derecesi ekleyerek  “0” bir eğim elde edebilirsiniz.

Comport Settings : Kontrol paneli ve bilgiyasar arasındaki haberleşme port yuvalarından yapılmaktadır. Rs232 olarak gelen kablo usb aygıtı ile çevrilerek bilgisayara bağlanmaktadır. Com port numaranızı sadece “main comport” altındaki boş tabloya yazmalısınız. Baud Rade ve bit ayarlarını kullandığınız çeviricinin özelliklerinden öğrenebilirsiniz. Sistem üzerinde kullanılan ayarlar standart olarak gelmektedir. Bilgisayara takılan çevirici değiştirilmediği sürece ayarları aynı şekilde tutmanız gerekir. Aksi halde haberleşme problemi yaşayabilirsiniz.

Com Port Nereden Öğrenilir?

Bilgisayarın aygıt yöneticisine girdikten sonra, “bağlantı noktaları” nın altında com port numarasını görebilirsiniz.

 

Simulation : Sistemden bağımsız olarak yazılımın oluşturduğu sanal bir haberleşme tipidir. Similasyon kullanımında “metre artışı” ve “maksimum mesafe” yi ayarlamak için kullanılır.

SIBORT : Sibort menüsü portların açılıp kapanmasını ve portalda sorun olup olmadığı görmeniz için kullanılır. Teste tıkladığınızda ekranda metrajın anlık durumu görünecektir. Hızlı metraj kısmı eski tip robotların haberleşmesinde kullanılmaktadır.

Video Ayarları: Video ayarları için kullanılmakta olup, görüntüleme üzerinde isteğe göre ve sistemin uyumluluğuna en uygun ayarları seçebileceğiniz alandır.  Bu ayarlar genelde robotun default ayarı olup tekrardan kurcalanmaması gereken bölümlerdir. Robot üzerine entegre kameradan alınan görüntü DVR cihazına aktarılır ve görüntü kablosu (vga, dvi, hdmi) üzerinden Video Kayıt kartına aktarılır. Video kayıt kartı usb çıkışlıdır. Bilgisayarın usb yuvalarından herhangi birine takarak görüntüyü Sibort yazılımına aktarmanızı sağlar. Kameradan alınan görüntüyü yazılıma aktarmak için cihaz seçimi, çözünürlük ve buna benzer ayarları yapmanız gerekmektedir. Ayarlar kısmında kalite ayarlarıyla da daha net görüntüler veya daha düşük ölçekte yer kaplayan video ayarlarını tercih edebilirsiniz.

 

Video

Video Source; videonun aktarılacağı çalışma yöntemini göstermek için seçilir. Sistem üzerine kurulu çalışma şekli “video capture device” seçeneği ile çalışmaktadır.

Video device; video cihazınız bilgisayara görüntüyü aktaran aygıt için geçerli bölümdür. Sistemde kayıt aygıtı olarak kullanılan donanım seçilmelidir.

Video Input – Standart; uygun seçenek standart olarak gelecektir.

Video format; kayıt çözünürlüğünü ve tipini belirlemeniz için gereken alandır.

Video Recording Type; video kayıt formatını seçemeniz için kullanılan alandır. Video kayıt tipi windows media player üzerinden görüntüleyebileceğiniz formatları barındırmaktadır. Standart kayıt tipi “ASF (wmv)” dir. “Video puse active” seçeneği video kaydı sırasında duraklamaların videoyu kesmeden tek video olarak raporlanmasını sağlar. Seçilmediği takdirde videolarınız her duraklamada ayrı ayrı olarak sunulacaktır.

Video compress; video sıkıştırma işlemi ile videolarınızı boyutunu optimize eder. Kalite ve optimizasyon arasındaki en iyi görüntüyü yakalamanıza imkan tanır.

Encoding Interface; video codec ile divx ve benzeri formatlarda video kaydı ile tüm playerlarda video görüntülemesi yapar. “Options” seçeneği ile kayıt kalitesini arttırabilir veya düşürebilirsiniz.

Encoding Type; Kayıt tipini ses/görüntü ve sadece görüntü olarak kayıt edebilirsiniz.

 

Ek Video

Ek video ayarlarında ekran çözünürlüğünü seçebilirsiniz. Ayrıca ekran üzerindeki bilgi yazılarının boyut ve renklerini ayarlamanızı sağlar. Sağ kısımda bulunan “Frame Per Second” seçeneği “30” frame olarak standart ayarlarında bırakılmalıdır. Font size ve color seçenekleri isteğe göre değiştirilebilir.

User Defined Video Resolutions; görüntü çözünürlüğünü ayarlamanız için ekstar ayar menüsdür. “Device Pre-Defined” seçeneği ile DVR cihazına tanımlı ekran çözünürlüğü kullanılır.

ASF (Windows media file properties); asf biçiminde kayıt edilen videolarda kullanılacak ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

Sound

Ses menüsünde mikrofon iptal edip veya farklı bir mikrofonu seçebilir veya farklı bir mikrofon tercih edebilirsiniz.

Record Sound; ses ile kayıt seçeneğini aktif ve pasif konuma getirebilirsiniz.

Sound Device; bilgisayara bağlı mikrofonların listesini gösterir. Ses kaydı yapmak istediğiniz cihazı seçebilirsiniz.

Device Input; ses çıkışını ana ses olarak seçer.

Sound render Interface; ses çıkışının yapılacağı aygıtı seçmenizi sağlar.

 

Diğer

Diğer menüsünde resim kaliteleri, monitör seçimi, görüntü açısını ve renki tipi seçimlerini buradan yapabilirsiniz.

Picture Color Type; resim renk tipini ayarlayabilirsiniz.

Rotation Angle; kamera dönüş açısını gösterir.

Deinterlace Type; netleştirme tipini değiştirebilirsiniz. Netleştirme tipi seçeneklerinden ters renk ve gri ton renk değişikliğini seçebilirsiniz.

Video çıkış monitörü; yazılım ve görüntüleme alanını farklı monitörlerde göstermek için diğer monitöre çıkış vermeye yarar.

SYSTEM

Sistem kısmı sadece operatör bilgisi ve projelerin kaydedileceği kısmı seçmeniz için kullanılmaktadır. “DB Configuration” kısmı yazılım ve deneyimli operatörler tarafından ayarlanmaktır.  “Options” menüsü üzerinden yapılabilecek ayarlar aşağıda gösterilmektedir.

Proje Kayıt Klasörü; Projelerin kaydedileceği dosya yolunu seçebilirsiniz.

Araç Operatörü; Araçı kullanacak operatör ismini raporlarda gösterir.

Araç Plaka; Sistemin kurulu olduğu araç plaka no raporlarda gösterir.

Kamera Modeli; Sistem tarafından kullanılan kamera modelidir.

Uyarı Sesleri; Program içerisindeki uyarıları sesli olarak almanız sağlar.

REPORTS

Kanal içerisindeki görüntüleme işlemiyle toplanan verilerin sistem tarafından rapor olarak sunulduğu bölümdür. Kanal içerisinde ki eğim, çatlak ve benzer tüm bilgileri görsel olarak ekler. Rapolarınızı “Standart Report (word, pdf)” ve “Excel Report” olarak alabilirsiniz. Raporunu istediğiniz projenin “RPR” kısmını seçip çalışma tipinize uygun raporlama tipini seçiniz.

Projects; raporları alınacak proje seçilir.

Progress Report; icmal raporu çıkarmak için kullanılır.

Excel Report; PDF olarak çıkarılan raporu excel olarak döker.

Standart Report; raporları PDF olarak aktarır.

Export GIS File; raporlama sisteminin gis ile bağlantısı kurmak için kullanırsınız.

Standart Report Type; rapoları filtreleyerek sadece istediğiniz bölümleri çıkarır. Sadece resim, sadece eğim ve benzeri seçenekler mevcuttur.

Preview Report; raporları oluşturmak için işlem yaptığınızda ön izleme imkanı sunar.

Use Max Values; eğim raporunu maksimum değerlerde gösterir.

Sibort v3 Arıza Kodları İçin TIKLAYIN.

Yıldızlayın
Teşekkür Ederiz
× WhatsApp 7/24 Destek